EBM PAPST – R2E220-AA40-71 – x2-FANS – UPS Fan – Tested
Manufacturer
OEM Part Number
R2E220-AA40-71
GPS Part Number
28-EBM-R2E220-AA40-71
Categories
Price:
Specifications
View Spec Sheet
Voltage WPC AH/kVA Length Width Height Weight
24 V N/A N/A 22" 9" 13" 10 lbs
Voltage 24 V
WPC N/A
Amp/H N/A
Length 22"
Width 9"
Height 13"
Weight 10 lbs
This is the Tested Version Fan
Option Description Warranty
1-Year
90-Day
Specifications
Part # Dimensions Voltage Airflow Connector Application
R2E220-AA40-71 โ‰ˆ 8.7 in diameter ร— 4.0 in deep 230ย Vย AC, 50/60ย Hz (see label for rated amps / watts) High-airflow 220ย mm backward-curved centrifugal fan (CFM / pressure per OEM datasheet) AC leads or terminal block (depends on OEM configuration) UPS / rectifier / industrial power-electronics cabinet cooling